Egzekucja komornicza jest ostatnim etapem postępowania windykacyjnego. Postępowanie w trybie egzekucyjnym wszczyna się, gdy inne sposoby odzyskania należności nie przyniosły spodziewanych rezultatów.
Po uzyskaniu wyroku nakazującego dłużnikowi zapłatę należności lub nakazu zapłaty w postępowaniu uproszczonym firma windykacyjna kieruje sprawę do komornika w celu przeprowadzenia przymusowej egzekucji.
Dysponując pełnomocnictwem otrzymanym od klienta windykator nadzoruje czynności komornika. Przez okres postępowania egzekucyjnego ustala on majątek dłużnika i zlecajego zajęcie komornikowi.
W ramach postępowania egzekucyjnego firma windykacyjna:
* sporządza wniosek egzekucyjny, a następnie składa go do właściwej kancelarii komorniczej
* występuje w charakterze pełnomocnika procesowego wspomaga działania komornicze w celu odzyskania pełnej kwoty należności
* ustala składniki majątkowe dłużnika, co ułatwia komornikowi przeprowadzenie skutecznej egzekucji
* prowadzi nadzór nad właściwym przebiegiem postępowania egzekucyjnego
* monitoruje i nadzoruje działania organów egzekucyjnych
* egzekwuje należności dla klienta lub uzyskujemy od komornika postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wobec jego bezskuteczności, co pozwala uznać wierzytelność za koszt uzyskania przychodu
Postępowanie sądowe i egzekucyjne można prowadzić łącznie, jako kolejne czynności w kompleksowym procesie windykacji, albo niezależnie od siebie, np. prowadzić tylko postępowanie egzekucyjne w sytuacji posiadania przez Klienta tytułu wykonawczego.