Windykacja długu alimentacyjnego

alimenty długDziecko nigdy nie powinno być problemem, a raczej powodem do radości. Niestety czasem ludzie nieodpowiedzialni, zamiast należycie je wychowywać i wykładać środki na jego rozwój, unikają jakichkolwiek obowiązków.

Rozbite rodziny po rozwodach, ciągają się po sądach o prawa nad wychowywaniem dzieci, jednak czasem się zdarza im też nie płacić alimentów. Co w przypadku gdy ktoś się wzbrania od płacenia alimentów – sprawdźmy.

Od niepłacenia do długu alimentacyjnego

Jeżeli osoba mająca obowiązek płacenia alimentów, wzbrania się i dług zbiera się z miesiąca na miesiąc, to zazwyczaj druga strona zgłasza sprawę do odpowiednich jednostek administracyjnych.

Stamtąd zostają poinformowane organy ścigania i po pewnym czasie sprawa trafia do komornika. Po drodze dłużnik zostaje wpisany na wiele list dłużników, takich jak choćby BIK, co dodatkowo utrudnia mu życie, ponieważ nie może wziąć kredytu, zakupić sprzętu na raty, a często też podjąć dobrze płatnej pracy w korporacji (gdyż te przywiązują dużą wagę do opinii pracowników).

Kto ściga długi alimentacyjne?

Tego typu sprawami nie zajmują się firmy windykacyjne. Całą sprawą zajmuje się komornik, który ma znacznie większe uprawnienia niż windykator. Komornik jest w stanie na wniosek sądu, rozporządzać środkami z naszego konta bankowego, może także zająć część naszej wypłaty, emerytury czy renty (w zależności od tego co dostajemy).

W sytuacjach kryzysowych, komornik może zająć nasze mienie – czyli nasze dobra, zaczynając od sprzętu RTV AGD, a kończąc na pojazdach, a nawet nieruchomościach.

Jeśli spłacasz alimenty, to pamiętaj aby robić to regularnie, ponieważ zwłoka może kosztować Cię odsetki, a to tylko pogorszy sprawę.

Czego komornik nie może zabrać

Pamiętaj, że jako dłużnik, masz także swoje prawa. Komornik nie może zabrać Ci środków niezbędnych do życia, nie może też zająć całego Twojego wynagrodzenia, niezależnie jak wysokie są Twoje długi alimentacyjne (musi zostawić Ci pewną część, którą możesz wykorzystać na codzienne wydatki).

A zatem spłacaj swoje długi alimentacyjne – powodzenia!

Post navigation


Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>