Niespłacane kredyty a działka

działka kredytTak jak tygryski lubią brykać, tak banki i wszystkie inne instytucje finansowe lubią przyjmować klientów posiadających nieruchomości. Jest to bowiem najlepsze możliwe zabezpieczenie kredytu, ale wcale nie musi to być zabezpieczenie bezpośrednie. Przyjrzyjmy się roli nieruchomości w relacjach klienta z bankiem.

Działka a niespłacone kredyty to tylko jej przykład, ale za to bardzo dobry, ponieważ najlepiej reprezentuje wszystkie cechy nieruchomości tutaj istotne.
Sprawa jest najbardziej oczywista, kiedy bierzemy kredyt hipoteczny. W takim wypadku należy dokonać wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, który będzie ujawniał fakt powiązania jej z kredytem. Jest to oczywiście znana wszystkim hipoteka.

Jeśli bank dysponuje takim wpisem, wtedy w przypadku każdej sytuacji spornej z klientem, jeśli oczywiście nie uda się jej rozwiązać w przewidziany prawem sposób, bank może zażądać spłaty całości zobowiązania w wyniku wypowiedzenia umowy i jeśli klient nie będzie w stanie tego zrobić, bank przejmie nieruchomość i ją zlicytuje. Warto tutaj dodać, że wpis do księgi wieczystej nieruchomości nie musi być bezpośrednio związany z kredytem na tą właśnie nieruchomość. Taki charakter mają między innymi niektóre kredyty konsolidacyjne oraz cała masa zobowiązań zaciąganych w celu finansowania działalności gospodarczej.
W przypadku, kiedy działki a niespłacone kredyty nie były powiązane bezpośrednio, czyli po prostu nie wpisaliśmy go jako zabezpieczenie pożyczanych pieniędzy, nasza sytuacja nie jest o wiele lepsza, jeśli nasze zobowiązanie jest duże. Postępowanie nakazowe, które zostanie rozpoczęte ze względu na niespłacanie przez nas kolejnych rat długów i w efekcie zerwanie umowy kredytowej, spowoduje w swoim finale przekazanie sprawy do komornika. Zadaniem komornika jest zaspokojenie wszystkich wierzycieli w możliwie krótkim czasie. Oznacza to, że najpierw zabierze nam wszystko, co mamy w postaci aktywów płynnych, potem weźmie sięga łatwo upłynniane ruchomości, a jeśli kwota kredytu jest odpowiednio wysoka, może się wziąć także za działki. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli działka jest niezabudowana. Takiej sytuacji powinniśmy starać się unikać jak ognia, ponieważ licytacja działek w zasadzie zawsze powoduje realną stratę jej właściciela, pomijając już zupełnie fakt, że większość pieniędzy z jej upłynnienia zostanie nam po prostu zabrana.

Post navigation


Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>