KRD – baza danych o dłużnikach?

KRDKrajowy Rejestr Długów. To nazwa, o której słyszał już chyba niemal każdy. Nie każdy jednak wie czym dokladnie owa instytucja się zajmuje. Jakie są najważniejsze cele Krajowego Rejestru Długów?

Głównym celem instytucji jest publikacja informacji gospodarczych na temat przedsiębiorstw, ale również osób prywatnych. Oczywiście publikowane dane to nic innego jak zadłużenie.

Dzięki temu, że KRD posiada swoją witrynę internetową dzisiaj w zasadzie każdy może sprawdzić czy kontrahent, który właśnie rozpoczyna z nami współpracę nie ma przeterminowanych długów.

Jest to spis osób i firm, które zalegają z płatnościami od dłuższego czasu. Niestety dla nich, figurowanie w takim rejestrze to minimum 10 lat, a do tego mnóstwo problemów. Wiele instytucji właśnie w KRD sprawia wiarygodność swoich klientów, a dzieje się tak często przy pożyczkach, leasingu, a także przy znacznie prostszych czynnościach jak zakup abonamentu telefonicznego.

Dlatego też trafienie do tego rejestru nie jest najlepszym pomysłem. Będziemy mieli przez kolejne lata problem z uzyskaniem kredytu, a nawet zwyczajnego abonamentu telefonicznego.

Instytucja ma zatem za zadanie motywować do regularnego spłacania swoich zobowiązań. Trafienie do niej jest jedną z gorszych rzeczy, jaka może się nam przytrafić. KRD można także wykorzystać do badań rynkowych. Wystarczy, że przeanalizujemy stan finansów naszej konkurencji na rynku lokalnym, by wiedzieć doskonale jaką obrać strategię walki o klientów. Jeśli w regionie znajdują się zadłużone firmy, to z pewnością będzie nam prościej o lepszy start w biznes.

Kilka faktów o Krajowym Rejestrze długów:

  • – 16,2 mld odzyskanych długów bez wsparcia prawników, komorników i instytucji sądowych.

  • – Nadzór nad wszelkimi działaniami w tej instytucji prowadzi Ministerstwo Gospodarki.

  • Niespłacone zobowiązania figurują w KRD przez 10 lat. To istny bat na nieuczciwych kontrahentów.

  • – Pełna transparentność, dowiesz się kto poszukiwał konkretnych informacji na Twój temat, jak również osoby, których poszukiwałeś zostaną o tym poinformowane.

Post navigation


Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>