Egzekucja przedawnionej wierzytelności

egzekucjaEgzekwowanie przedawnionych wierzytelności nie powinno mieć miejsca, ponieważ przedawnienie w praktyce oznacza, że zdarzenie prawne uznaje się za nieważne.

W tym wypadku chodzi oczywiście o powstanie wierzytelności, a właściwie o fakty wymagalności wierzytelności, ponieważ okres przedawnienia liczy się właśnie od tego momentu.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w znakomitej większości przypadków osoby skarżące się na egzekucję przedawnionej wierzytelności są w błędzie i wszystko jest w jak najlepszym porządku od strony prawnej, ponieważ przyjęli oni błędny moment początkowy, od którego liczą czas przedawnienia, a do tego nie wzięli pod uwagę faktu, iż postępowania egzekucyjne określonych typów powodują wstrzymanie okresu przedawnienia.

Spowodowane jest to tym, by procedury urzędowo-sądowe nie powodowały przedawnienia się wierzytelności nie z winy osoby, która pieniądze powinna otrzymać.

Jeśli dowiemy się, że komornik zajął nasze konto lub rozpoczął inne działania przeciwko nam, to przede wszystkim z nim należy sprawę załatwiać. Na postanowieniu o egzekucji komorniczej zawsze jest dokładna informacja o tym, na jakiej podstawie pieniądze są nam zabierane i jeśli jest to podstawa błędna z powodu jej przedawnienia, nasz protest skierowany do komornika musi właśnie tę kwestię podnieść.

Najlepiej będzie, jeśli udamy się do komornika osobiście i wyjaśnimy z nim sprawę w cztery oczy, co pozwala od razu skonsultować się z nim w kwestii odpowiedniej formy wniesienia sprzeciwu wobec jego działania.

Jeśli sprzeciw zostanie uznany, komornik odstąpi od egzekucji i zwróci nam nasze pieniądze.

W większości przypadków komornicy niestety nie są zbyt skorzy do współpracy i trzeba od razu zacząć z nimi działać poprzez odpowiednie pisma. Jeśli mówimy tutaj o dużych kwotach liczonych w tysiącach złotych, dobrze jest skorzystać z porady prawnika, która będzie nas kosztowała niewiele w porównaniu z kwotami, które próbuje się nam odebrać. Ważne jest tutaj, by pilnować terminów, gdyż jeśli nie zgłosimy protestu w ciągu siedmiu dni od dnia przeprowadzenia nieuprawomocnionej egzekucji, a właściwie egzekucji błędnej, uznane to zostanie za nasze poparcie jej zasadności i wtedy już nic nie będziemy w stanie zrobić w sprawie działania komornika. Pozostanie nam droga sądowa, która będzie w tym wypadku długa, wyboista i zazwyczaj droższa, niż sam wyegzekwowany od nas przedawniony plik pieniędzy.

Post navigation


Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>