Co robić gdy bank sprzeda dług firmie windykacyjnej?

windykacjaKiedy przestajemy spłacać nasze zadłużenie wobec banku narażamy się na poważne konsekwencje. Większość banków jednak pierwszej kolejności wybiera windykację polubowną, czyli taką, w której bierze udział w formie mediatora firma windykacyjna. To dla banku znacznie tańsze i prostsze rozwiązanie, aniżeli wybór drogi sądowej i opłacanie komornika. Ma to również związek z dbaniem o wizerunek banku nawet w oczach klientów, którzy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań.

Początek odzyskania pieniędzy od dłużnika

Banki najczęściej szybciej sprzedają długi to tzw. funduszu sekurytyzacyjnego. Ten fundusz w następnej kolejności wynajmuje firmę windykacyjną i tu rozpoczyna się batalia o odzyskanie należności od dłużnika. Kiedy już do tego doszło warto przede wszystkim nie wpadać w panikę, bowiem nic wielkiego się jeszcze nie wydarzyło. Od tego momentu jednak dłużnik musi mieć się na baczności i wykazać się dużą odpowiedzialnością. Na całym procesie windykacji można zarobić nieco, sprawić by faktycznie spłacona kwota była nawet mniejsza od zaciągniętych długów.

Negocjowanie z firmą windykacyjną

Jak to się dzieje? Otóż z każdą firmą windykacyjną można negocjować. W zamian za większe i szybsze spłaty można wynegocjować pomniejszenie zadłużenia nawet o 20%.
Co może, a czego nie może firma windykacyjna? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że nie można pozwolić osobie, która zajmuje się windykacją naszej należności na zbyt wiele. Niestety, ale wciąż mamy do czynienia z wieloma firmami windykacyjnymi, które posuwają się za daleko w walce o należność. Brutalna prawda jest jednak taka, że żaden pracownik firmy windykacyjnej nie ma nawet prawa wejść bez zgody na teren naszego domu czy też posesji. Pamiętajmy również o tym, że firma windykacyjna nie ma prawa doliczać żadnych opłat (tzw opłaty windykacyjne), a jej pracownik nie może nas nigdy obrażać.

Spłać windykację, bo będzie komornik

Nie zapominajmy przy tym jednak, że prócz tego, czego nie może windykacja, jest jeszcze coś, co musimy my – spłacać zobowiązanie. W przeciwnym razie prędzej czy później trafi ono do komornika, a jego wizyta będzie dla nas znacznie kosztowniejsza i trudniejsza, aniżeli firmy windykacyjnej. Dlatego jak najszybciej zawrzyjmy ugodę.

Post navigation


Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>